Aktuality
Jak s pomocí ekologie dosáhnout lepší konkurenceschopnosti?

10.9.2021
Výroba ložisek je spojena výhradně s procesy ve smyslu kovoobrábění, protože jak si asi každý umí představit, vyrobit ložisko např. z plastu jistě jde, ale jeho funkčnost a životnost by nemohla být zajištěna. Tedy je velmi pravděpodobné, že v našem závodě se asi nikdy nesetkáme s jinými než kovovými ložisky. Co ale ne všichni ví, že pro velkou část ložisek a jejich transport do aplikace k zákazníkovi, je nutné určité typy ložisek zamontovat do plastového převozního obalu tzv. MHL kroužku. Tyto obaly se podílí na celkové ceně za ložisko a po montáži u zákazníků se z určitých důvodů dál nepoužívají a musí se likvidovat.
Jen náš závod v rozmezí 5 let spotřebuje přibližně 2 481 110 ks MHL kroužků v hodnotě 9 261 888 korun a vyprodukuje tak plastový odpad o hmotnosti 19 tun. Rozhodli jsme se zaměřit na tato čísla a podniknout kroky vedoucí ke snížení finančních nákladů, tak i ke snížení ekologické zátěže plynoucí z likvidace těchto MHL kroužků, konkrétně právě v podobě 19 tun plastového odpadu.
Pro takové zadání byla oslovena a projednána spolupráce svědeckým centrem CEITEC v Brně. (CEITEC je evropské výzkumné vědecké centrum zaměřené na oblast živých věd, pokročilých materiálů a nanotechnologií.) Jejich úkolem je tedy najít vhodný materiál, který by nahradil používaný plast. První diskuze o možných materiálech a technologiích vedly prozatím k využití přírodních materiálu v podobě dřeva, papíru nebo např. odpadu z řepky olejné. Předpokládaná úspora nákladů se odrazí v celkové ceně ložiska a tím by jsme mohli být zase o kousek konkurenceschopnější a vůči životnímu prostředí šetrnější. Celý projekt je na startu a je otázkou jak se projektovému týmu našeho závodu podaří být úspěšní ve schválení a následné realizaci snížení výše popsané spotřeby plastů.
www.ceitec.cz
Máme za sebou další zajímavou modernizaci – tentokrát na brusírně
17.4.2025
V uplynulých měsících jsme úspěšně zmodernizovali staré brusírenské zařízení označované jako IRR FZA, které již nesplňovalo kapacitní požadavky pro nové projekty zákazníka Volvo. Stáli jsme tak před požadavkem na kompletní modernizaci, tu provedla společnost Juráček, jenž je naším dlouhodobým partnerem a dokáže si poradit i s nejsložitějšími technickými řešeními.
Spojení vědy a průmyslu: JTEKT Bearings a Univerzita Palackého spolupracují na inovacích v přesné výrobě
6.11.2024
Od června se naši zástupci z oddělení engineeringu, inovací, údržby, kvality a financí průběžně setkávali s týmy Přírodovědecké fakulty a Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého v Olomouci. Navštívili jsme špičková pracoviště, jako je Společná laboratoř Optiky, Katedra matematické analýzy, Katedra experimentální fyziky a UPrint 3D, kde jsme společně diskutovali o nových možnostech v oblasti optické kontroly kvality, 3D tisku, analytických metod a optimalizace výrobních procesů.
Zvyšujeme standardy bezpečnosti: Získali jsme certifikát TISAX
8.10.2024
Certifikace TISAX potvrzuje, že systém řízení bezpečnosti informací společnosti splňuje definované úrovně zabezpečení, a umožňuje sdílení výsledků posouzení na specializované platformě.
Staňte se členem našeho týmu a získejte práci v dynamicky se rozvíjející společnosti. Podívejte se na aktuálně volné pracovní pozice ZDE
