Aktuality

Koyo Bearings: instalace adiabatického chlazení v plném proudu

Koyo Bearings: instalace adiabatického chlazení v plném proudu

11.9.2019

Většina výrobních firem nejen v České republice se zabývá jedním z nejžhavějších témat – dopad výroby na životní prostředí. Jinak tomu není ani v naší společnosti. Jen za rok 2018 se nám podařilo úspěšně snížit emise oxidu uhličitého o 173 tun. Důvodem snížení bylo zavedení několika opatření, orientovaných na snížení spotřeby elektrické energie. Jedním z mnoha opatření byla instalace adiabatického chlazení namísto klimatizací. 

S výměnou jsme začali ve výrobní hale, dále budeme pokračovat v kancelářských prostorách. Pro plochu 12000 m2 je v našem závodě instalováno celkem devět chladících zařízení, z nichž je pět samostatně zapojených jednotek s vlastním ventilátorem a rozvody vzduchu. Zbývající zařízení jsou zapojena do stávajících rozvodů. V září přibyly dvě zařízení v oblasti údržby a montáže, jejichž ventilátory do výrobní haly vhání až 20.000 m3 vzduchu za hodinu.

Principem adiabatického chlazení je přeměna vzduchu na teplo. Při adiabatickém chlazení dochází k vypařování vody nebo vodní páry do relativně suchého vzduchu. Přičemž je citelné teplo vzduchu, vyjádřené jeho teplotou, přeměněno na skupenské teplo vypařené vody. Jednoduše řečeno, jestliže je do vzduchu rozprašována voda, odpařuje se a teplota vzduchu klesá a vlhkost vzduchu roste. Celé zařízení je koncipováno a zapojeno tak, aby nedocházelo k překračování stanovených limitů vlhkosti vzduchu. V klimatických podmínkách České republiky, by mělo být přímé adiabatické chlazení schopno ochladit vzduch o 8 až 12 °C. I přes to, že se nejedná o prioritní vlastnost, bývají adiabatické chladiče v praxi nazývány také „pračkami vzduchu". Tímto způsobem ochlazování dochází k čištění vzduchu, a to především od prašného aerosolu.

Celková investice do adiabatického chlazení dosahovala 3 mil. Kč. Jeho instalací ušetřila naše společnost cca 60% elektrické energie v oblasti montáže.

Fotogalerie

Koyo Bearings: instalace adiabatického chlazení v plném proudu

Zpět

Nabízíme volné kapacity na soustružně

Nabízíme volné kapacity na soustružně

27.6.2024

Hledáte dodavatele soustružení? Nabízíme volné kapacity na našich soustružnických strojích.

2 095 kg plastů k dalšímu zpracování?

2 095 kg plastů k dalšímu zpracování?

20.2.2024

V roce 2023 jsme vytřídili a zrecyklovali 995 kg vázacích pásků, 730 kg obalových fólií a 370 kg polyetylenových lahví.

Seznamte se s MC3 – dalším robotickým pracovištěm

Seznamte se s MC3 – dalším robotickým pracovištěm

23.11.2023

Čím se nová linka odlišuje? Samotná montáž probíhá na mobilních (vyměnitelných) poloautomatických zařízeních, zatímco plně automatické stanice provádějí kontrolu radiální vůle, měření vibrací (tedy hlukovou zkoušku) a kontrolu kompletnosti ložiska.

všechny aktuality

Staňte se členem našeho týmu a získejte práci v dynamicky se rozvíjející společnosti. Podívejte se na aktuálně volné pracovní pozice ZDE

Žádost pro uchazeče