Aktuality

Nový rekord: vyrobili jsme neuvěřitelných 210 milionů ložisek

Nový rekord: vyrobili jsme neuvěřitelných 210 milionů ložisek

18.4.2019

Podařilo se nám dosáhnout jubilejních 210 milionů vyrobených ložisek. Jedná se o další výjimečný milník od roku 2001, kdy byla naše firma vybudována. V poslední době procházíme celkovým růstem a navýšením objemu výroby. Přibývají také nominace od zákazníků a získávání nových projektů.

Naše výrobní portfolio je rozděleno na tři hlavní sortimenty, a to na výrobu válečkových ložisek, jehličkových ložisek a kladek pro automobilový průmysl, strojírenství a poprodejní sektor.

Stejně jako většina strojírenských firem, tak i my držíme krok s nejnovějšími trendy. V uplynulém roce jsme investovali téměř 120 mil. do modernizace a automatizace strojového parku a digitalizace výrobního procesu. Automatizací výroby postupně eliminujeme fyzickou náročnost práce a urychlíme výrobní proces. Takzvaný Průmysl 4.0 má velký vliv na kvalitu výrobků a konkurenceschopnost podniku. Velký boom v automobilovém průmyslu je i nastupující elektromobilita. „Neočekávám okamžitý nástup elektromobilů, nicméně je to trend, kterým se chceme a hlavně musíme do budoucna zabývat. Nechceme se jen svézt na jeho růstu, proto vyvíjíme vlastní technologické inovace, spolupracujeme s výrobci a sledujeme dění ve světě," sdělil k situaci ředitel společnosti Petr Novák.

Ložiska vyráběná v našem závodě jsou charakteristická minimem použitého materiálu. „Tloušťka vyráběných dílů je pouhých 1,3 mm při průměru 45 mm a váze 28 gramů. Takové ztenčení v některých případech znamená snížení hmotnosti finálních výrobků až o 300 %. Materiálem je vysoce pevnostní ocel, díky čemuž mají ložiska v aplikaci výjimečně dlouhou životnost," dodal Novák.Jedním z důvodu snižování hmotnosti je nastolení downsizingu automobilů. Výroba ztenčených kroužků je založena především na extrémně přesném zpracování materiálu a na jeho vstupní tvrdosti. Následná přesná výroba ložisek pomocí obrábění a broušení je prováděna s přesností na 5 mikrometrů. Vybraný materiál je testován ve Vývojovém centru v Brně, které spadá pod naši společnost. Toto výzkumné centrum je zařízeno moderním technickým vybavením a kvalitním know-how. Slouží především pro vývoj nových výrobků, úpravu původních výrobků, testování designu, simulaci, tribologii a pro analytické měření. Jedná se o jedno z nejdůležitějších center v korporaci JTEKT. Slouží nejen pro nás, ale také pro sesterská centra v Evropě a USA a pro ostatní závody mateřské společnosti.

Vyrobená ložiska mají pestrou škálu využití. U osobních automobilů se používají ve vyvažovacích systémech motoru, manuálních převodovkách, v automatických převodovkách, v elektronickém diferenciálu, v CVT převodovce nebo v palivovém čerpadle pro pohon LPG. U nákladních aut se používají v motoru nebo náboji kola. V zemědělském průmyslu jsou olomoucká ložiska umístěna v planetové převodovce traktorů nebo v žacích lištách kombajnů. Ložiska se točí i v dvoutaktním motoru sněžných skútrů nebo brzdovém systému vlaků. Své využití nacházejí i v ocelárnách, v tkalcovských strojích, lanovkách, buldozerech a další technice.

Fotogalerie

Nový rekord: vyrobili jsme neuvěřitelných 210 milionů ložisek

Zpět

Máme za sebou další zajímavou modernizaci – tentokrát na brusírně

Máme za sebou další zajímavou modernizaci – tentokrát na brusírně

17.4.2025

V uplynulých měsících jsme úspěšně zmodernizovali staré brusírenské zařízení označované jako IRR FZA, které již nesplňovalo kapacitní požadavky pro nové projekty zákazníka Volvo. Stáli jsme tak před požadavkem na kompletní modernizaci, tu provedla společnost Juráček, jenž je naším dlouhodobým partnerem a dokáže si poradit i s nejsložitějšími technickými řešeními.

Spojení vědy a průmyslu: JTEKT Bearings a Univerzita Palackého spolupracují na inovacích v přesné výrobě

Spojení vědy a průmyslu: JTEKT Bearings a Univerzita Palackého spolupracují na inovacích v přesné výrobě

6.11.2024

Od června se naši zástupci z oddělení engineeringu, inovací, údržby, kvality a financí průběžně setkávali s týmy Přírodovědecké fakulty a Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého v Olomouci. Navštívili jsme špičková pracoviště, jako je Společná laboratoř Optiky, Katedra matematické analýzy, Katedra experimentální fyziky a UPrint 3D, kde jsme společně diskutovali o nových možnostech v oblasti optické kontroly kvality, 3D tisku, analytických metod a optimalizace výrobních procesů.

Zvyšujeme standardy bezpečnosti: Získali jsme certifikát TISAX

Zvyšujeme standardy bezpečnosti: Získali jsme certifikát TISAX

8.10.2024

Certifikace TISAX potvrzuje, že systém řízení bezpečnosti informací společnosti splňuje definované úrovně zabezpečení, a umožňuje sdílení výsledků posouzení na specializované platformě.

všechny aktuality

Staňte se členem našeho týmu a získejte práci v dynamicky se rozvíjející společnosti. Podívejte se na aktuálně volné pracovní pozice ZDE

Žádost pro uchazeče