Aktuality

Proč lámeme kroužky?

Proč lámeme kroužky?

22.7.2022

Společnost BRP-Rotax GmbH & Co KG, známější jen jako Rotax, je rakouský výrobce motorů se sídlem v Gunskirchenu v Horních Rakousích. 

Produkt, který tomuto zákazníkovi budeme dodávat, je specifický tím, že se nejedná o ložisko ani vlastně o kroužek. Přesněji řečeno jde o speciální sestavu zlomeného kroužku, spojeného pojistným kroužkem a s namontovaným pružným kolíkem.

S lámáním kroužku sice již zkušenosti máme, ale hlavní rozdíl proti předchozímu produktu je ve specifikaci tvaru lomu, který máme přesně definovaný. Zákazník požaduje lom do tvaru písmene V s definovanými minimálními vzdálenostmi od kraje k vrcholu lomu. Z  hlediska ročního objemu cca 15 tisíc kusů novou technologii k výrobě nepotřebujeme. Ale již zmíněná specifikace lomu vyžaduje nový design lámacího nástroje a zde stálo naše oddělení engineeringu před novou výzvou.

Kroužek se tedy zpočátku vyrábí standardním způsobem, ale na konci výroby se musí rozdělit na dva díly s tímto atypickým lomem. Lámání je nutné z důvodu specifické montáže v aplikaci (konkrétně se jedná o lodní motory), kdy nelze nasadit kroužek na ložiskový věnec, jak je obvyklé. K dosažení požadovaného lomu musí být kroužek vybaven dvěma iniciačními drážkami na čele kroužku, které řízeně umístí požadované lomy kroužku a zajistí požadované rozdělení kroužku na dva kusy.

S takto definovaným lomem má nejvíce zkušeností náš sesterský závod v Cairu (USA). S jejich pomocí jsme navrhli design lámacího nástroje. Ten následně naše nástrojárna namodelovala pro stávající vertikální hydraulický lis na montáži (viz. obrázky).

Zde získáváme naprosto nové zkušenosti. Nástroj na kroužek tlačí z vnějšího průměru ve třech bodech, jejichž poloha je přesně definována tak, abychom dosáhli požadovaného tvaru písmene „V".

A čím je ještě tento projekt výjimečný?

Kromě již zmíněného lomu, je dalším pro nás nestandardním designovým prvkem montáž pružného kolíku do slepého otvoru. Tady se musíme popasovat s tolerancí hloubky díry a délkovou tolerancí pružného kolíku. Kolík musí být zapuštěn na doraz, což zase vyžaduje speciální vrták/frézu pro vytvoření plochého dna otvoru.

Za zmínku také rozhodně stojí požadavek zákazníka značit kroužky tzv. DataMatrix kódem (DMC) na vnějším průměru, což je pro nás také novinka. S tímto požadavkem jsme museli naše laserové pracoviště doplnit o čtecí kontrolní zařízení, které zajistí 100 % kontrolu DMC kódu. Ale hlavně díky tomuto značení DMC kódem bude zákazník schopen přesně načíst potřebné informace o výrobě kroužku po montáži do motoru, a to i po několika letech provozu a bez složitého demontování z aplikace.

 

Fotogalerie

Proč lámeme kroužky? Proč lámeme kroužky? Proč lámeme kroužky? Proč lámeme kroužky?

Zpět

2 095 kg plastů k dalšímu zpracování?

2 095 kg plastů k dalšímu zpracování?

20.2.2024

V roce 2023 jsme vytřídili a zrecyklovali 995 kg vázacích pásků, 730 kg obalových fólií a 370 kg polyetylenových lahví.

Seznamte se s MC3 – dalším robotickým pracovištěm

Seznamte se s MC3 – dalším robotickým pracovištěm

23.11.2023

Čím se nová linka odlišuje? Samotná montáž probíhá na mobilních (vyměnitelných) poloautomatických zařízeních, zatímco plně automatické stanice provádějí kontrolu radiální vůle, měření vibrací (tedy hlukovou zkoušku) a kontrolu kompletnosti ložiska.

Nový člen strojového parku – krátkotočný automat CITIZEN II

Nový člen strojového parku – krátkotočný automat CITIZEN II

29.5.2023

Představujeme nový přírůstek do našeho strojového parku. Soustruh Citizen Cincom L32 byl pořízen pro nový projekt pro zákazníka MIBA a jeho účelem je posílení kapacit a rychlosti interního soustružení. Stroj bude zaměřen pouze na výrobu jednoho produktu. Převzetí stroje od dodavatele proběhlo minulý týden a nyní je již v plném běhu. Celková investice byla ve výši víc než 5,8 milionů.

všechny aktuality

Staňte se členem našeho týmu a získejte práci v dynamicky se rozvíjející společnosti. Podívejte se na aktuálně volné pracovní pozice ZDE

Žádost pro uchazeče